PNRR Educație: aproape 2,9 miliarde EUR în proiectele raportate, dar investițiile mari avansează mai greu

Sursa datelor analizate: tabloul de bord PNRR publicat de MIPE
Filtru public de verificare: PNRR - Componenta C15 Educație

În datasetul curent, actualizat la 30 aprilie 2026, C15 are 6.561 proiecte afișate în platformă, provenite din 9.730 înregistrări brute din fișierul MIPE, și o valoare listată de aproximativ 2,874 miliarde EUR.

Pentru comparație, sursele oficiale indică o alocare mai mare pentru C15: pagina PNRR Educație menționează 3,51 miliarde EUR, iar documentul oficial al componentei C15 indică 3.605,97 milioane EUR, fără TVA. Diferența nu trebuie citită automat ca „bani lipsă”. Analiza de aici descrie proiectele raportate în dataset, în timp ce documentele oficiale descriu alocarea componentei.

C15 merită analizată separat pentru că este una dintre zonele PNRR cu impact direct asupra vieții de zi cu zi. Aici intră dotări pentru clase și laboratoare, echipamente digitale, reducerea abandonului școlar, creșe, microbuze, școli verzi, campusuri duale și investiții universitare.

Datele permit urmărirea proiectelor din mai multe unghiuri: cine primește banii, unde sunt proiectele, ce tip de investiție este finanțată și cât progres este raportat. Fiecare unghi spune altceva. Numărul de proiecte arată volumul administrativ. Valoarea arată miza financiară. Progresul arată cât de avansate sunt proiectele în raportările publice.

Rezumat

  • C15 Educație are 6.561 proiecte afișate în platformă.
  • Acestea provin din 9.730 înregistrări brute din fișierul MIPE.
  • Valoarea listată este de aproximativ 2,874 miliarde EUR.
  • C15 reprezintă aproximativ 13,7% din valoarea listată a proiectelor PNRR din dataset.
  • La nivel de înregistrări brute, 716 înregistrări sunt marcate ca finalizate, cu o valoare totală de aproximativ 162 milioane EUR.
  • 289 înregistrări sunt în categoria „sub 30% progres”, cu o valoare de aproximativ 171 milioane EUR.
  • Alte 811 înregistrări sunt marcate ca nepornite, cu o valoare de aproximativ 518 milioane EUR.
  • 4.108 proiecte afișate nu au progres financiar publicat numeric în date.
  • Pentru proiectele afișate, progresul tehnic mediu este 70,0%, iar progresul tehnic ponderat cu valoarea proiectelor este 47,7%.

Diferența dintre progresul tehnic mediu și progresul tehnic ponderat este importantă. Media simplă tratează toate proiectele la fel. Media ponderată dă greutate mai mare proiectelor mari. Faptul că progresul ponderat este mai mic arată că proiectele cu valoare mai mare sunt, în medie, mai puțin avansate decât proiectele mici.

Citirea principală este aceasta: C15 are multe înregistrări avansate sau finalizate ca număr, dar valoarea finalizată rămâne mică raportat la valoarea totală. Dacă ne uităm doar la câte proiecte sau înregistrări sunt avansate, imaginea poate părea mai bună. Dacă ne uităm la valoarea proiectelor, se vede mai clar unde rămâne concentrarea financiară.

Cum trebuie citite filtrele

Există două întrebări diferite, iar răspunsurile vin din filtre diferite.

Prima întrebare este: ce proiecte sunt încadrate oficial în componenta PNRR Educație?

Pentru asta folosim filtrul pe componentă:

components = C15

Acest filtru include proiectele din Componenta 15 - Educație. Beneficiarii pot fi școli, universități, primării, consilii județene, ONG-uri sau alte instituții.

A doua întrebare este: ce proiecte au ca beneficiar o instituție de educație?

Pentru asta folosim filtrul pe tip de beneficiar:

beneficiaryTypes = education

Acest filtru include proiectele unde beneficiarul este clasificat ca instituție de educație, indiferent de componenta PNRR. Clasificarea este utilă pentru analiză, dar nu trebuie confundată cu încadrarea oficială a proiectului pe componentă.

Cele două filtre nu măsoară același lucru.

Pentru o analiză tematică despre componenta PNRR Educație, filtrul principal este components = C15. Pentru o analiză instituțională despre școli, universități și alte instituții de educație ca beneficiari direcți, filtrul potrivit este beneficiaryTypes = education.

Un exemplu simplu: o primărie care cumpără microbuze școlare apare în C15, dar nu apare ca beneficiar de educație. O universitate care primește bani printr-o componentă de cercetare poate apărea ca beneficiar de educație, dar nu în C15.

Dimensiunea financiară

Lentilă Proiecte afișate Înregistrări brute Valoare listată
Toate proiectele PNRR din dataset 21.786 24.967 20,931 mld. EUR
C15 Educație 6.561 9.730 2,874 mld. EUR
Beneficiari educație 3.913 4.022 1,632 mld. EUR
C15 cu beneficiari educație 3.661 3.769 1,031 mld. EUR
C15 cu alți beneficiari 2.900 5.961 1,843 mld. EUR
Beneficiari educație în afara C15 252 253 601 mil. EUR

Valoare listată înseamnă suma valorilor proiectelor așa cum apar în datasetul MIPE, după transformarea și gruparea folosită în platformă.

În versiunea curentă a datelor, valoarea listată și valoarea deduplicată curentă coincid pentru C15: aproximativ 2,874 miliarde EUR. Valoarea mai veche de 2,828 miliarde EUR nu mai trebuie folosită în articol.

C15 reprezintă aproape 13,7% din valoarea totală PNRR listată în dataset. Este o componentă mare, dar nu acoperă toți banii care pot ajunge la universități, școli sau institute.

Beneficiarii clasificați ca educație au 1,632 miliarde EUR în toate componentele, dar numai 1,031 miliarde EUR sunt în C15. Diferența arată că instituțiile de educație participă și la proiecte de cercetare, sănătate sau digitalizare.

În același timp, C15 cu alți beneficiari are 1,843 miliarde EUR. Această valoare explică de ce analiza educației nu trebuie limitată la școli și universități: o mare parte din proiectele pentru educație sunt administrate de autorități locale sau județene.

Cine administrează banii din C15

În C15, o parte mare din valoare este administrată de autorități locale, nu direct de școli sau universități. Acest lucru este normal pentru investiții precum clădiri, dotări, microbuze, creșe sau infrastructură locală.

Tabelul de mai jos include principalele categorii de beneficiari, nu toate categoriile existente în dataset.

Tip beneficiar Proiecte afișate Înregistrări brute Valoare listată Link
UAT / autorități locale 2.712 5.668 1,397 mld. EUR filtru
Instituții de educație 3.661 3.769 1,031 mld. EUR filtru
Consilii județene 82 170 388 mil. EUR filtru
ONG-uri 7 7 40,7 mil. EUR filtru

Interpretarea principală este că responsabilitatea pentru implementare este împărțită.

UAT-urile au cea mai mare valoare totală în C15: 1,397 miliarde EUR. Instituțiile de educație administrează 1,031 miliarde EUR, adică puțin peste o treime din valoarea C15. Consiliile județene au mai puține proiecte afișate, dar o valoare semnificativă: 388 milioane EUR. ONG-urile apar cu un număr mic de proiecte, dar cu o valoare totală de 40,7 milioane EUR.

Pentru proiectele administrate de UAT-uri, întrebările relevante sunt locale: ce s-a cumpărat, ce școli sunt acoperite, care este stadiul achizițiilor și dacă bunurile sau lucrările au ajuns efectiv la beneficiarii finali. Pentru universități, întrebările sunt legate mai ales de infrastructură, campusuri, digitalizare și termene. Pentru ONG-uri, contează serviciile livrate, grupurile de beneficiari și rezultatele raportate.

Ce tipuri de investiții domină C15

Tabelul de mai jos listează măsuri C15 relevante după valoarea proiectelor din dataset. Numărul de proiecte afișate nu este identic cu numărul de școli, campusuri, microbuze sau beneficiari finali. Un proiect poate acoperi mai multe unități, iar o investiție mare poate apărea ca un număr mic de proiecte.

Măsură Proiecte afișate Înregistrări brute Valoare listată Progres tehnic ponderat Link
I11 - Dotări săli de clasă și laboratoare 2.516 2.516 516,6 mil. EUR 59,8% filtru
I9 - Echipamente și resurse digitale 3.596 3.596 510,5 mil. EUR 72,6% filtru
I10 - Școli verzi și microbuze verzi 73 78 426,6 mil. EUR 27,1% filtru
I4 - Reducerea abandonului școlar 2.326 2.326 358,1 mil. EUR 54,5% filtru
I1 - Creșe 119 119 297,8 mil. EUR 54,7% filtru
I16 - Digitalizarea universităților 60 60 207,4 mil. EUR 51,8% filtru
I17 - Infrastructură universitară 45 45 174,0 mil. EUR 4,1% filtru
I6 - Campusuri de învățământ dual 8 8 160,5 mil. EUR 29,5% filtru
I8 - Formare cadre didactice 18 18 76,9 mil. EUR 25,4% filtru
I14 - Ateliere de practică în învățământ profesional și tehnic 489 490 73,6 mil. EUR 56,2% filtru
I18 - Management educațional și școli-pilot 66 66 33,6 mil. EUR 2,9% filtru

I18 trebuie citit cu atenție. În unele apeluri și surse publice, proiectele din C15.I18.grant apar asociate și cu „Granturi pentru unitățile de învățământ pilot”. În nomenclatorul oficial C15, I18 este „Programul de formare și îndrumare pentru managerii și inspectorii școlari”. De aceea, în acest articol folosim o etichetă sintetică: „Management educațional și școli-pilot”.

Cele mai multe proiecte sunt la digitalizare și dotări: I9 are 3.596 proiecte afișate, iar I11 are 2.516 proiecte afișate. Cele mai mari valori sunt la dotări, echipamente digitale, școli verzi/microbuze, abandon școlar și creșe.

I17, I18, I8, I10 și I6 au progres tehnic ponderat scăzut. Acestea sunt zone în care proiectele mari sau grupurile de proiecte au progres mai redus în date.

O citire utilă este să separăm investițiile în două categorii: proiecte multe și relativ standardizate, cum sunt dotările și echipamentele digitale, și proiecte puține, mari și mai greu de implementat, cum sunt campusurile, infrastructura universitară sau unele proiecte de infrastructură locală. Problemele de implementare nu arată la fel în cele două categorii.

Progres: câte proiecte sunt avansate și unde rămâne valoarea

Pentru progres, tabelul de mai jos include atât proiectele afișate de filtre, cât și înregistrările brute. Categoriile de progres sunt raportate la nivelul înregistrărilor din fișierul MIPE. De aceea, numărul de proiecte afișate din filtre nu trebuie adunat mecanic între categorii: același proiect grupat poate avea înregistrări cu stadii diferite.

Stare progres Proiecte afișate în filtru Înregistrări brute Valoare listată Observație
Sub 30% progres 254 289 171 mil. EUR progres tehnic redus
Progres mediu 3.979 4.053 1,486 mld. EUR proiecte între 30% și 70%
Avansate 2.284 3.861 537 mil. EUR peste 70%, dar sub finalizare
Finalizate 659 716 162 mil. EUR 5,6% din valoarea C15
Nepornite 682 811 518 mil. EUR 0% progres tehnic

Link de verificare: C15 cu progres sub 30%

Categoriile trebuie citite separat. „Sub 30% progres” este categoria folosită pentru înregistrările cu progres tehnic redus, inclusiv cele marcate textual ca „ÎN IMPLEMENTARE”. „Nepornite” este categoria înregistrărilor cu 0% progres tehnic.

Dacă le citim împreună la nivel de înregistrări brute, proiectele cu progres redus sau zero însumează 1.100 înregistrări și aproximativ 689 milioane EUR.

Valoarea înregistrărilor finalizate este de aproximativ 162 milioane EUR, adică 5,6% din valoarea listată pentru C15. În același timp, categoria „progres mediu” concentrează cea mai mare valoare: aproximativ 1,486 miliarde EUR.

De ce contează această diferență: un proiect mic finalizat și un proiect de 20 milioane EUR aproape nepornit nu au aceeași greutate pentru buget. Dacă multe proiecte mici sunt aproape gata, numărul total al proiectelor avansate crește. Dar dacă proiectele mari rămân în urmă, valoarea expusă riscului de întârziere rămâne mare.

Din această perspectivă, zonele care merită monitorizate sunt atât proiectele nepornite sau cu progres sub 30%, cât și proiectele mari aflate încă în progres mediu. Nu pentru că fiecare proiect de acolo este problematic, ci pentru că acolo se concentrează o parte importantă din valoarea financiară a componentei.

Unde sunt cei mai mulți bani

Topul pe județe arată unde este concentrată valoarea proiectelor C15 în dataset. El nu trebuie citit automat ca o analiză de echitate sau ca o hartă completă a beneficiilor finale.

Județ Proiecte afișate Înregistrări brute Valoare listată Progres tehnic ponderat Link
București 169 199 264 mil. EUR 33,2% filtru
Iași 191 226 156 mil. EUR 33,4% filtru
Timiș 231 320 150 mil. EUR 28,9% filtru
Suceava 206 340 127 mil. EUR 53,5% filtru
Cluj 213 307 120 mil. EUR 45,3% filtru
Bihor 252 369 112 mil. EUR 57,2% filtru
Mureș 188 294 101 mil. EUR 38,9% filtru

București are cea mai mare valoare totală în C15: 264 milioane EUR. Iași și Timiș urmează cu 156 milioane EUR, respectiv 150 milioane EUR. Bihor are 112 milioane EUR și un progres tehnic ponderat de 57,2%, mai ridicat decât București, Iași și Timiș.

Pentru o analiză de echitate ar trebui adăugate alte repere: populația școlară, numărul de elevi, numărul de unități de învățământ, starea infrastructurii existente, distribuția urban/rural și nivelul de vulnerabilitate socio-educațională.

Mai există o limitare: pentru unele proiecte mari, județul poate reflecta sediul beneficiarului sau localizarea administrativă a proiectului, nu toate locurile unde apar efectele investiției. De aceea, tabelul este un punct de pornire, nu un verdict despre distribuția finală a banilor.

Finanțare: granturi și împrumuturi

Sursă finanțare Proiecte afișate în filtru Înregistrări brute Valoare listată Link
Grant 6.458 9.290 2,480 mld. EUR filtru
Loan 440 440 395 mil. EUR filtru
Grant / loan 0 0 0 EUR filtru

Majoritatea valorii C15 este raportată ca grant: aproximativ 2,480 miliarde EUR. Componenta de împrumut are aproximativ 395 milioane EUR.

În datasetul curent nu apar înregistrări C15 marcate explicit ca grant/loan. Unele măsuri au însă înregistrări separate pe grant și loan, de exemplu I1 și I10. De aceea, proiectele afișate din filtrele de finanțare nu trebuie adunate ca și cum ar fi categorii complet independente.

Această clasificare trebuie citită la nivelul sursei PNRR. Loan indică finanțare din componenta de împrumut a mecanismului, rambursabilă la nivelul statului, nu neapărat o datorie directă a beneficiarului final.

Pentru cititorul obișnuit, concluzia este simplă: nu toate proiectele PNRR au aceeași sursă financiară. Unele vin din granturi, altele din componenta de împrumut.

Beneficiari principali

Top beneficiari din C15 după valoarea listată:

Beneficiar Proiecte afișate Valoare listată Link
Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București 7 43,0 mil. EUR filtru
Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava 5 37,1 mil. EUR filtru
Universitatea de Vest din Timișoara 6 37,0 mil. EUR filtru
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu 6 36,1 mil. EUR filtru
UMFST „George Emil Palade” Târgu Mureș 4 34,2 mil. EUR filtru
Sectorul 4 București 2 32,7 mil. EUR filtru

Topul este compus în principal din universități și autorități locale mari. Acest lucru este coerent cu tipurile de investiții din C15: infrastructură universitară, campusuri, digitalizare, dotări și infrastructură locală.

Un beneficiar mare nu înseamnă automat o problemă și nici un succes. Înseamnă că acel beneficiar concentrează o valoare suficient de mare încât merită urmărit separat. Pentru astfel de beneficiari, întrebările utile sunt: câte proiecte au, câte sunt finalizate, care sunt proiectele mari și ce progres financiar este raportat.

Proiecte mari cu progres scăzut

Lista de mai jos nu indică automat nereguli. Ea arată proiecte cu valoare mare și progres tehnic scăzut în dataset. Semnalele de risc sau anomaliile sunt marcaje analitice ale platformei, nu constatări oficiale.

Proiect Beneficiar Valoare listată Progres tehnic Progres financiar
Construire infrastructură învățământ dual - AGRITECH USV Iași 20,9 mil. EUR 20,0% 2,8%
Ergopolis - Consorțiul Regional pentru Învățământ Tehnic Dual UMFST Târgu Mureș 20,7 mil. EUR 1,0% 0,5%
Campus Dual Politehnica București Politehnica București 20,7 mil. EUR 3,5% 0,2%
Campus dual integrat Banatul Montan Reșița Municipiul Reșița 20,5 mil. EUR 2,2% 0,3%
Ovidius Engineering Hub Universitatea Ovidius Constanța 19,4 mil. EUR 10,5% 0,3%
Dezvoltarea rețelei de școli verzi în Sectorul 4 București Sectorul 4 București 18,5 mil. EUR 0,0% lipsă numeric
Servicii integrate și profesioniști în educația timpurie Asociația Step by Step 13,7 mil. EUR 5,2% 5,2%

Link de verificare: C15 cu anomalii / riscuri marcate

Aceste exemple sunt utile pentru monitorizare publică deoarece o întârziere la un proiect mare poate avea impact financiar semnificativ. Un proiect de 20 milioane EUR cu progres tehnic de 1-3% are altă miză decât un proiect mic cu același progres.

Întrebările relevante sunt concrete: care este termenul contractual, ce etapă de achiziție sau execuție este în desfășurare, dacă există acte adiționale, dacă progresul financiar este actualizat și dacă beneficiarul a publicat informații suplimentare.

Educația apare și în afara componentei C15

Filtrul pe beneficiari de educație arată 252 proiecte afișate în afara C15, provenite din 253 înregistrări brute, în valoare de aproximativ 601 milioane EUR.

Cele mai importante componente din afara C15 sunt:

Componentă Proiecte afișate Înregistrări brute Valoare listată Link
C9 - Suport pentru sectorul privat și CDI 134 135 333 mil. EUR filtru
C12 - Sănătate 26 26 229 mil. EUR filtru
C7 - Transformarea digitală 31 31 36 mil. EUR filtru

Explicația este simplă: universitățile și institutele de cercetare pot primi finanțări și prin componente care nu sunt strict „Educație”, de exemplu cercetare, sănătate sau digitalizare.

De aceea, cele două perspective trebuie ținute separat. C15 răspunde la întrebarea: ce proiecte sunt încadrate în componenta Educație? Filtrul pe beneficiari de educație răspunde la întrebarea: ce proiecte au primit instituțiile de educație?

Linkuri rapide pentru verificare

Limitări

  • Datele brute provin din tabloul de bord PNRR publicat de MIPE.
  • Datasetul folosit aici este cel actualizat la 30 aprilie 2026.
  • Filtrele publice din articol folosesc Transparenta.eu ca interfață de verificare și explorare.
  • Fișierul brut analizat are 24.967 înregistrări, grupate în platformă în 21.786 proiecte afișate.
  • Pentru C15, cele 9.730 intrări sunt înregistrări brute, grupate în 6.561 proiecte afișate.
  • Fișierul analizat conține câmpul Valoare (EUR). În Transparenta.eu, valorile pot fi afișate și în RON folosind cursul fix de afișare 1 EUR = 5 RON.
  • Valoarea de 2,874 miliarde EUR este valoarea listată pentru C15 din dataset, nu bugetul oficial integral al componentei C15.
  • Bugetele oficiale C15 sunt exprimate în EUR, iar documentul oficial al componentei precizează valori fără TVA. Din acest motiv, comparația cu valorile proiectelor din dataset trebuie citită orientativ.
  • Progresul tehnic mediu și progresul tehnic ponderat sunt calculate pentru proiectele afișate în platformă.
  • Categoriile de progres sunt raportate la nivelul înregistrărilor brute. Un proiect afișat poate avea mai multe înregistrări cu stadii diferite.
  • Progresul financiar lipsește numeric pentru multe proiecte; lipsa valorii nu trebuie interpretată automat ca 0%.
  • Progresul tehnic și progresul financiar sunt cele raportate în dataset. Ele trebuie tratate ca indicatori de monitorizare, nu ca audit independent.
  • Filtrul education este o clasificare de beneficiar folosită pentru analiză, nu o clasificare tematică. Pentru componenta tematică „Educație”, filtrul principal este components = C15.
  • Filtrele actuale sunt conjunctive, adică funcționează ca AND. Nu există momentan un singur URL pentru „C15 OR beneficiari educație în alte componente”.
  • Semnalele de risc/anomaliile sunt marcaje analitice ale platformei, nu constatări oficiale de neregulă.

Notă despre „înregistrări”

Prin înregistrare înțelegem un rând din fișierul brut publicat de MIPE. Un proiect afișat în platformă poate fi format din una sau mai multe înregistrări brute, de exemplu atunci când aceeași investiție apare pe mai multe rânduri, etape, surse de finanțare sau raportări. De aceea, în articol facem diferența între proiecte afișate și înregistrări brute. Proiectele afișate sunt utile pentru citirea publică a portofoliului, iar înregistrările brute sunt utile pentru verificarea directă a datasetului sursă.

Surse